Historia pierścionków zaręczynowych

pierścionki zaręczynowe kraków

Kiedy znajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później podejmiesz decyzję o małżeństwie. Wpierw jednak ma miejsce ta wymarzona przez większość kobiet chwila – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – symbol wieczności

Obdarowanie ukochanej pierścionkiem to bardzo stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają formę okręgu, który symbolizuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, nazywanym notabene “palcem obrączkowym”, co wynika z przekonania, że od tego palca prowadzi żyła wiodąca wprost do serca, nazywana “vena amoris”. Powszechnie uważa się, że zwyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent sprowadzili Grecy. Początkowo wytwarzano je ze skóry, z tataraku, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich produkcji metali, głównie żelaza. Wartościowymi pierścieniami ze srebra czy złota obdarowywano wyłącznie wówczas, kiedy mężczyźni chcieli zaprezentować swoją bezgraniczna ufność do partnerki. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, platyną oraz drogimi kamieniami, jednak surowce te tak naprawdę szeroko wykorzystuje się do ich tworzenia dopiero od paru wieków, natomiast znamienny przyrost ich popularności daje się odnotować w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich koszt ma znaczenie?

Oczywiście idealna biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścień z pokaźnym brylantem, jednak potencjał dowolnego zestawiania rozmaitych metali oraz kamieni jest szeroki. Prócz diamentów wykorzystuje się rubin, szmaragd bądź szafir. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak srebro, tytan, stal damasceńską, jak również drewno, niemniej jednak ciągle na rynku przeważają pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych rodzajów złota (żółtego, białego i różowego).
Ile winniśmy środków przeznaczyć na pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było przeświadczenie, iż mężczyzna winien wydać na niego przynajmniej dwukrotność swojej wypłaty. Koszt pierścionka zależny jest od rozmaitych elementów: surowca, wykorzystanego kamienia, wzoru czy liczby karatów, toteż każdy odszuka ładny, niepowtarzalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednakże na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim symbolem zaangażowania oraz uczucia, dlatego jego koszt nie jest najistotniejszy. Istotne jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej żonie.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]