Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Dowiedz się więcej o obrączkach Kraków na obraczki.net.pl.

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy małżonków po wsze czasy, a znakiem ich oddania, uczucia i lojalności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki ślubne – cząstka sakramentu ślubu od XIII wieku

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, skutkiem tego mają one wspólną historię, która sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu ślubu. Mało osób wie jednak, że panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później. I chociaż wcześniej miały miejsce przypadki, że zakładali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w Irlandii, w Kanadzie, w Egipcie albo we Włoszech, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i mierzy obrączki wspólnie, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, iż narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – wygraweruj imiona małżonka, cytat albo datę ślubu

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej delikatnym wzornictwem. Na przestrzeni wieków wykonywano je z różnorodnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź lub mosiądz), które uosabiały siłę miłości. Dziś do ich sporządzenia używa się z reguły platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec małżonka. Owszem, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najczęściej nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, mają także często w ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo istotny dla małżonków cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]