Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Poszukujesz mystic topazu? Zobacz tu

Niepowtarzalny wygląd i oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat cieszy się wielkim uznaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na początku możnaby błędnie stwierdzić, że to odmienny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są skutkiem specjalnej technologii produkcji – naturalny topaz jest podczas niej poddawany działaniu gorąca i powlekany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – odcienie

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż topaz przybiera purpurowy kolor, błękitny z kolei jest skutkiem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Doskonałe skutki daje obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii lub na Syberii.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych strojów

Jak już napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Chętnie stosują go więc do wyrobu naszyjników, kolczyków czy broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do wieczorowych kreacji – świetnie wygląda także w pracy. Nie bez znaczenia jest też różnorodność barw, dzięki której łatwiej można wybrać biżuterię do swojej kreacji.