Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie zaś, stosując nowoczesne narzędzia i – przede wszystkim – efektywne leki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, iż zabiegi będą w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane za każdym razem, jeśli rozwinie się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, dzięki którym stomatolog jest w stanie dotrzeć do najgłębiej położonych warstw uzębienia. Dobrze jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie narzędzi. Których?

Endodoncja mikroskopowa – akcesoria

Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując niemal całkowicie ryzyko różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest również mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują też odpowiednie narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie zabiegu i polepszenie samopoczucia leczonego.

Refundowane leczenie kanałowe

Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie we wszystkich przypadkach będzie ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli jest ono niezbędne, warto udać się do stomatologa posługującego się nowoczesnymi narzędziami oraz wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni klienci mówią w sieci.