Jak przebiega biopsja prostaty?

Wejdź na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/, aby otrzymać informacje o biopsji prostaty.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem postaci i rozmiaru do kasztana jadalnego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, toteż tak kluczowa jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to rozpoznać zapalenie czy też przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem zauważyć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Trzeba zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć ryzyka jego ewentualnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeśli zauważyli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – co trzeba o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym z reguły około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog analizuje pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, zaburzenia krzepliwości krwi i uczulenie na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]