Na czym polega ortokorekcja i kto może z niej skorzystać?

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji dotyczących ortokorekcji, skieruj się tu.
Czy zakładanie okularów przy krótkowzroczności to konieczność? Tak, bowiem przy niedużej wadzie wzroku okulary mogą okazać się niepotrzebne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję.
Ortokorekcja – korekta krótkowzroczności w trakcie snu
Wady wzroku jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność są problematyczne i potrafią znacznie obniżyć jakość życia. Można je usunąć przy użyciu lasera, jednakże dużo osób rezygnuje z takiego zabiegu z powodów braku środków finansowych lub wręcz z lęku przed ingerencją lasera. Nie oznacza to jednakże, że są one na zawsze skazane na noszenie okularów i doświadczanie stopniowego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i zahamować jej postęp poprzez ortokorekcję – nieinwazyjną, bezpieczną, a – przede wszystkim – skuteczną procedurę polegającą na korekcji kształtu rogówki w trakcie snu. Jak to działa? W czasie, gdy osoba, która włożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, korygując jej kształt poprzez odpowiednie jej spłaszczenie i w ten sposób likwidują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest zauważalny często nawet po pierwszej nocy od ich pierwszego założenia. Należy jednakże podkreślić, iż rezultat nie jest permanentny jak po laserowej korekcji wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy regularnym korzystaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, rzecz jasna, rygorystycznym stosowaniu się do porad lekarza prowadzącego, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do powikłań. Poprawa kształtu rogówki przez otrokorekcję jest w pełni odwracalna – po przerwaniu noszenia ortosoczewek rogówka wraca samoistnie do swego uprzedniego kształtu.
Kto może skorzystać z metody ortokorekcji?
Krótkowzroczność to choroba, której doświadczają ludzie w różnym wieku, również najmłodsi. Na szczęście soczewek ortokorekcyjnych mogą używać dzieci, które ukończyły 7 lat, dzięki czemu za dnia mogą cieszyć się pełną aktywnością, zupełnie jak ich koledzy ze zdrowym wzrokiem. Wypada jednak pamiętać, że ortokorekcja jest niewskazana przy krótkowzroczności przekraczającej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdej osoby jest inny, dlatego soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po dokładnym badaniu wzroku oraz sporządzeniu topografii rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to np. stożek rogówki oraz zapalenie oka.
Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]