Nie lekceważ kataru u dziecka

Katar u niemowląt może być spowodowany różnymi faktorami, niemniej jednak w każdym wypadku staje się przyczyną dyskomfortu, problemów ze snem i złego humoru. Jak zwalczyć katar u dziecka?

Katar u dziecka – przyczyny i ewentualne powikłania

Najczęstszą przyczyną kataru u noworodka są infekcje wirusowe – przeziębienie przekazywane jest drogą kropelkową. O infekcji wirusowym świadczy konsystencja kataru – jest on cieknący i przezroczysty. Z kolei infekcja bakteriami manifestuje się zwartym katarem o zielonej barwie. Czasami wydzielina z noska pojawia się w reakcji na alergeny – dziecko może reagować w ten sposób na roztocza kurzu czy też inne drażniące czynniki. Niezależnie od źródła infekcji, katar u niemowląt nie może być lekceważony, gdyż zbagatelizowanie jego objawów prowadzi do niebezpiecznych komplikacji. Na pierwszy rzut oka ta błaha dolegliwość może skutkować zapaleniem ucha środkowego, a nawet porażeniem nerwu twarzowego czy niedosłuchem. Nieleczony katar zwiększa również ryzyko zapalenia zatok.

Sposoby zwalczania kataru u noworodka?

Zwalczanie kataru winno skupiać się na wyeliminowaniu przyczyny choroby – alergenu, zakażenia wirusowego bądź bakteryjnego. Wydzielinę z noska trzeba także na bieżąco odciągać – dzięki temu maluch czuje się bardziej komfortowo, oddycha i je bez większych problemów. Pomocnym do tego przyrządem jest aspirator Katarek, który usunie wydzielinę zalegającą w nosku i udrożni go. Eksperci zalecają w pierwszej kolejności rozcieńczenie kataru przy pomocy soli fizjologicznej, potem odciągnięcie wydzieliny aspiratorem, a następnie nawilżenie błony śluzowej ponownie solą fizjologiczną albo maścią Katarek.