Podstawowe wiadomości o urologii

Na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/ uzyskasz więcej informacji o urologu w Krakowie.

Konsultacja z urologiem wywołuje u szeregu pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezwykle krępujące, co sprawia, iż osoby, które spostrzegły u siebie niepokojące objawy choroby, w wielu przypadkach odwlekają o kilka miesięcy wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Doświadczasz problemów z oddawaniem moczu? Zapisz się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie identyfikacją i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek, czy produkcję hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać masa rozmaitych symptomów, które nagminnie są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, iż same miną. Na które wobec tego oznaki trzeba zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako bodziec do niezwłocznego zapisania się na badanie urologiczne? Będą to głównie wszystkie zmiany dotyczące moczu, czyli zauważenie w nim ropy lub krwi, jego spienienie czy ciemne zabarwienie, ale też ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy są również mniej ewidentne, przykładowo obrzęk stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni powinni zgłosić się do niego jeśli mają problemy z podtrzymaniem erekcji, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką czy gdy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Wypada przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do poradni urologa?

Pacjenci często przychodzą do gabinetu urologa celem otrzymania porady dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), a także leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają też wiele trudnych zabiegów, jak np. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]