Tradycyjne sposoby na zwiększenie odporności

Jesienne wahania temperatur sprzyjają osłabieniu organizmu. Zazwyczaj dopadają nas nieżyt nosa, podrażnione gardło i kaszel. Aby się im nie dać bez walki, warto wypróbować tradycyjne metody, które pozwalają strzec organizm przed przeziębieniem. Poznajmy niektóre z nich.

Podwyższenie temperatury ciała

Choroby atakują nasz organizm na ogół wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o 2-3 stopnie. Z tego powodu powinniśmy rozgrzewać się za pomocą gorącego prysznica bądź napoju. Do herbaty można dołożyć sok z cytryny albo pomarańczy, które zawierają duże ilości witaminy C. Świetnym dodatkiem jest również bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru oraz szczypta cynamonu. Aby nadać napojom kapkę słodyczy warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, nasyćmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego lub szałwiowego, co oprócz tego wpłynie pozytywnie na udrożnienie nosa.

Tradycyjne syropy zwalczające przeziębienie

Cebula oraz czosnek także są źródłem witamin. Na ich bazie opracowuje się domowe mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najbardziej popularnych sposobów walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba spożywać w odstępach kilku godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – związek o właściwościach bakteriobójczych. W tym celu należy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowaną miksturę też rekomenduje się pić kilka razy dziennie.

Niwelujemy ból gardła

Gdy pojawia się uczucie bólu gardła, warto sprawdzić kompozycję masła, miodu i mleka. Wyśmienicie nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku należy uważać, by mleko nie było za gorące, ponieważ zniweluje to korzystne oddziaływanie pozostałych składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się też picie szałwii w postaci herbaty czy płukanie gardła wodą z solą.

Dlaczego warto reagować na symptomy przeziębienia?

Pomimo, że pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy jednak, iż jeśli symptomy nasilają się to trzeba umówić się na wizytę do internisty.