Wyprawy w góry – nie tylko Tatry

Szukasz więcej wiadomości o wyprawach górskich? Znakomicie trafiłeś! Kliknij w to miejsce

Wiele osób spędza swój wolny czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zwykle rozpoczynają od tras wytyczonych w polskich Tatrach, wraz z upływem czasu jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wrażeń – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wędrówki na szczyty leżące w dalekich od naszego kraju miejscach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – o czym pamiętać, planując wyprawy?

Aktualnie przed miłośnikami górskich wypraw otworem stoją tak nasze krajowe oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale także najwyższe szczyty Meksyku, Afryki czy Azji. Bez wątpienia wielkim udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest działalność na krajowym rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Elbrus czy Kazbek. Oczywiście asysta agencji wiele usprawnia, ale jej instruktorzy nie wejdą na szczyty za nas. Niezbędna jest wysoka kondycja, która pomoże nam wytrzymać wielogodzinną wyprawę z bardzo ciężkim, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z właściwym sprzętem oraz odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na Pik Lenina, bazę pod Annapurną, Elbruslub Mount Everest – wymaga się określonego doświadczenia w podobnych do takich wyprawach, ponieważ im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe zagrożenie pojawienia się choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które należy koniecznie spełniać. Nie możemy zapomnieć również, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Liczy się więc umiejętność pracy w zespole. Podczas wyprawy w góry niezbędne jest pełne podporządkowanie się poleceniom, które wydawane są przez prowadzącego grupę.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]