Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Więcej o motoreduktorach kątowych na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane układy napędowe składające się głównie z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak działają motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza czas konstruktorów

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, dlatego zawsze zauważalna jest niewielka różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła lub hamulce. Największą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe zestawy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na żmudne wyliczenia oraz testy różnych układów elementów. Zależnie od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do dużych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń, a także do krótkiego lub długiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Wykorzystanie i typy motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem kilku rodzajów silników (BLDC, AC, DC i bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Brak na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności czy logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak m.in mieszadła, podnośniki, linie produkcyjne albo dachy ruchome. Duże zróżnicowanie typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy spowodowała, iż liczbę możliwych zestawów, które teraz mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, ale właściwie w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]