Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Nie szukaj już więcej! Tu zamówisz silnik DC.
Wiele maszyn, z którymi stykamy się codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne na prąd stały. Małe lub ogromne, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz sposób pracy oraz życia, tymczasem statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak są one zbudowane ani jak pracują te silniki.
Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych DC
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomal 200 lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, następnie modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w różnorodnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Gaston Planté, Zénobe Gramme oraz Michael Faraday. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, statora, rotora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie stosowane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są powszechnie cenione za cichą pracę orazwysoką niezawodność.
Silniki elektryczne na prąd stały to napęd wielu powszechnie używanych sprzętów
Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki DC są podzespołem sterowanych zdalnie samochodzików czy pociągów, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie podarujemy też naszym synom oraz córkom. Takie silniki poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się normalnością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniczki prądu stałego wykorzystują także miłośnicy elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.
Choć silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach dla hobbystów i z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od najlepszych producentów.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]