Chcesz wziąć rower na urlop? Zamontuj w samochodzie platformę rowerową

platforma rowerowa, bagażnik na hak

Rozbudowa dróg rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w szeregu miejscowości turystycznych w Polsce i za granicą spowodowała, iż pakując się na urlop pragniemy zabrać jeszcze rower. O ile jedziemy sami i nasz rower łatwo są się rozkręcić, można po prostu wsadzić go do bagażnika. Problemy pojawiają się, jeśli podróżujemy całą rodziną i musimy zapakować 2-3 rowery. W takim wypadku powinno się skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy – podstawowe różnice

Rowery można przewozić na platformie rowerowej montowanej na haku lub na dachu samochodu, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Tak pierwszy, jak i drugi sposób pozwala na przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, jednak mają też nieco wad. Zamocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa sporym problemem w szczególności dla niewysokich osób. Prócz tego ustawienie rowerów na dachu zwiększa wysokość samochodu, i chociaż z reguły nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, bramami oraz mostami, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na to, iż mocniej reaguje on na porywy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak przedłużają auta, wobec tego osoby je prowadzące powinni zachować zwiększoną ostrożność przy cofaniu i parkowaniu tyłem samochodu. Rowery umieszczone na platformie w wielu przypadkach także wychodzą poza boczny obrys samochodu, co może przeszkadzać w wymijaniu innych aut na wąskich drogach.

Bagażnik rowerowy – na co zwrócić uwagę przed jego kupnem?

Decydując się na kupno bagażnika na rower na hak wypada uprzednio odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jest to dość kosztowny sprzęt, tym samym trzeba już na początku ustalić ile sztuk jednośladów docelowo będziemy potrzebowali przetransportować. Platforma rowerowa uznanej marki, np. od Thule, będzie służyła nam lata i o ile zamawiamy ją myśląc o rodzinnych podróżach, opłaca się wybrać taką, na której zawiesimy 3 bądź 4 rowery. Innym znaczącym czynnikiem jest oszacowanie całkowitej masy rowerów – przed kupnem bagażnika powinno się zweryfikować czy uniesie on ładunek jaki chcemy na nim zawiesić. Sprawdźmy również jak doczepiane są rowery do platformy na hak. Większa ilość zabezpieczeń trzymających jednoślad na miejscu minimalizuje ryzyko jego przesunięcia się w czasie przewozu, grożące ewentualnym zarysowaniem lakieru. W razie wątpliwości, jaką platformę na rower zamówić, zalecamy zwrócić się po poradę do przedstawiciela sklepu oferującego taki asortyment.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]