Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To naprawdę działa!

Powszechne używanie urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy chętniej przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest jedna: jeżeli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – o czym powinieneś pamiętać

Są czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy też zapewnić szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale bardzo istotnym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Zastosowanie powyższych zasad z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Osiągnąć to można na parę sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zachować zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeśli strona postawiona jest na CMS-ie, można po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób wyświetlała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach niezbędny element projektowania stron.