Banknoty kolekcjonerskie i obiegowe – krótka historia

Chcesz zamówić banknoty kolekcjonerskie? Sprawdź goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.
Kiedy mówimy o kolekcjonowaniu, jedną z natychmiastowych myśli obok filatelistyki czy falerystyki jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się hobbyści. W połowie minionego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych kwitów bankowych.
Banknoty – od stuleci zadziwiają finezyjnym wzornictwem
Pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały w Chinach, a nie jak wielu myśli – na terenie Europy. Początkowa ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu najbardziej do teraźniejszych weksli, sporządzona była ze skóry i pojawiła się dwadzieścia dwa wieki temu za czasów Dynastii Han. Banknoty w postaci w jakiej funkcjonują dzisiaj ukształtowały się z kolei między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla kupców, bo dzięki nim mogli transportować towaru na dalekie dystanse bez dodatkowego obciążenia w postaci metalowych monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o walucie z papieru z relacji słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, lecz w krajach europejskich zaczęto je stosować powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z biegiem czasu ten sposób płatności za usługi i towary przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako egzemplarzy kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko mają one wartość historyczną, ale też artystyczną – od wieków przecież fascynują drobiazgowym designem.
Banknoty kolekcjonerskie NBP upamietniają istotne osobistości i wydarzenia
Osoby kolekcjonujące banknoty, podobnie jak nimizmatycy, gromadzą na ogół banknoty obiegowe z przeróżnych stron świata. Są one stosunkowo łatwo osiągalne, lecz ich cena zdarza się ogromna – to w zależności od ich stanu i roku emisji. Oddzielnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w ograniczonym nakładzie, zwykle w celu upamiętnienia zasłużonych postaci z kręgu kultury, nauki oraz polityki lub istotnych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 100-lecie założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (niecodzienny banknot o nominale 19 zł) czy 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich banknot 20 zł). Ciekawostką jest, że poza zdumiewającym designem, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo mikrodruki, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i recto-verso.
Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]