Bezpieczna jazda konna – toczki i kaski do jazdy konnej

Więcej o kaskach do jazdy konnej

Jazda konna należy do tych dziedzin sportowych, w których zagrożenie upadkami jest szczególnie duże. A te, z uwagi znaczną prędkość i wysokość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia narażona jest w szczególności głowa jeźdźca, która obligatoryjnie winna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla miłośników jazdy konnej można nabyć dwa typy zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Które z nich jednak dają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych produktów?

Toczek czy kask jeździecki? Co lepsze?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest przeważnie wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednakże tak solidnej protekcji jak kask, dlatego rekomendowany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowców, który ma atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy wyborze kasków do jazdy konnej jest bezpieczeństwo. Kask musi dysponować stosownymi certyfikatami, jak również umożliwiać regulację swojego rozmiaru lub być idealnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku warto dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego transport i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask nie powinno się także iść na kompromis. Tym samym, jeśli w naszej okolicy nie dostaniemy odpowiedniego modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]