Bielizna i odzież kompresyjna – szybsza regeneracja mięśni

odzież kompresyjna, bielizna kompresyjna

W zasadzie każdy słyszał o termoaktywnej odzieży sportowej, jednakże nie wszyscy natknęli się na określenie „kompresyjna odzież” w odniesieniu do sportu, bowiem to pojęcie zwykle kojarzone z akcesoriami stosowanymi w medycynie. W tym tekście przybliżymy tę kategorię odzieży sportowej i opowiemy o tym, jak oddziałuje ona na wydajność ćwiczeń osoby ją noszącej.

Cechy bielizny oraz odzieży kompresyjnej

Bielizna oraz odzież kompresyjna to wyspecjalizowane produkty, które posiadają liczne własności korzystnie oddziałujących na wygoda ćwiczeń. Przede wszystkim mięśnie otoczone taką odzieżą prędzej się regenerują, gdyż dokładnie przylega ona do ciała. Kontrolowany ucisk, jaki daje ta zazwyczaj bezszwowa odzież, przyczynia się do skuteczniejszego usunięcia “zakwasów” z trenowanych mięśni oraz do poprawy ukrwienia i dotlenienia tkanek. Dobrej jakości odzież uciskowa w słoneczne dni nie dopuści do przegrzania organizmu, a w jesienne miesiące skutecznie zabezpieczy go przed mrozem. Ta specyfika ubrań kompresyjnych pozwala na wykorzystanie ich zarówno przez sportowców preferujących treningi na świeżym powietrzu, jak i tych ćwiczących pod dachem siłowni. Następną niesłychanie istotną cechą bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność protekcji mięśni przed mikrourazami, gdyż ogranicza ona wstrząsy oraz drgania mięśni, notorycznie pojawiające się w czasie treningów siłowych.

Odzież kompresyjna – czy zawsze zakładać na czas treningów?

Odzież kompresyjna zaprojektowana jest przede wszystkim do zakładania jej w trakcie energicznych ćwiczeń. Na przykład koszulki o właściwościach uciskowych podpierają mięśnie pleców i brzucha oraz umożliwiają właściwą wentylację, z kolei spodnie kompresyjne stabilizują pracę mięśni nóg, a co za tym idzie pomagają biegaczom osiągnąć lepsze rezultaty. Zawodowi sportsmeni, skupieni na ćwiczeniach mięśni całego ciała nieraz używają kombinezonów kompresyjnych, zaś normalni klienci siłowni na ogół ograniczają się do kompletu legginsy plus top. Skarpetki bądź getry kompresyjne można ubierać na czas ćwiczeń, jakkolwiek zaleca się stosować je raczej bezpośrednio treningu, żeby szybciej zregenerować mięśnie. Ważne jest też, aby dobrze dobrać rozmiar odzieży lub bielizny kompresyjnej, tak żeby nie prowadziła do zbyt silnego ucisku, który mógłby mieć niekorzystny wpływ na krążenie. Odzież kompresyjna męska oraz damska to artykuł, który bez problemu dostaniemy w większości sklepów sportowych.

Lokalizacja:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]