Jaką funkcję pełnią systemy rynnowe?

orynnowanie dachu, rynny dachowe

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – z jakich elementów jest tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu albo pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny metalowe, PCV lub plastikowe – co zamontować?

W ofercie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wykonane z różnych surowców – głównie z metalu bądź PCV. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania należy więc skonsultować z ekspertem.

Lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08