Kantary – które są najwygodniejsze dla konia?

Chcesz kupić kantary dla koni? Sprawdź http://bit.ly/31DJpX2.

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, ponieważ jedyną różnicą między oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo sporadycznie się rozstają. Dlatego musi on być dobrany do zarysu i wielkości głowy konia, a także nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak zatem dobrać najlepszy kantar? Na jakie jego właściwości powinno się zwrócić uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sklepach dostępne są rozmaite typy kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane i taśmowe. Te pierwsze, określane też halterami, są rekomendowane ze względu na dużą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu ma nad koniem. Dla konia znacznie bardziej wygodny jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie większy komfort zapewniają kantary podszywane – na przykład sztucznym lub prawdziwym futrem, które można odpinać celem umycia. Kantar tego rodzaju doskonale zapobiega tworzeniu się obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla koni arabskich?

Kantary produkowane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Następny to shetty (0), który stosują posiadacze koni szetlandzkich, jak również pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla koni holsztyńskich, huculskich, półkrwi arabskiej oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub perszeron).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]