Książki dla młodzieży – fikcja literacka kierowana do nastolatków

Książki dla nastolatków znajdziesz na https://bit.ly/3Pjuaew.

Dzieci urodzone w XXI w. mają coraz mniejszą styczność z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybierze głównie szybką rozrywkę na komputerze, w telewizji bądź w telefonie, a po książkę przeważnie sięga wtedy, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie przez konieczność analizy klasycznych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla zabawy staje się niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa – powieści dla czytelników w wieku od 12-18 lat

Młodzież nie musi być skazana wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. Wydawana jest co niemiara literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy rozważają zagadnienia i snują historie intrygujące młode pokolenie odbiorców. Ten rodzaj literatury otrzymał własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Są to powieści pisane z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in pełne akcji przygodówki, romanse i horrory. Jednak wspólnym mianownikiem tych książek jest odwołanie się wprost do codziennych doświadczeń młodego człowieka. Książki te piszą więc o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu, relacjach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla młodzieży pomaga młodzieży poczuć, iż inni także mają tożsame problemy przez tych kilka burzliwych lat dojrzewania.

Czemu warto zachęcać Czytanie literatury dla nastolatków ułatwia naukę języka polskiego

Warto proponować młodzieży inspirującą ją literaturę, bo spotęgowanie w nich chęci czytania dla zabawy z biegiem lat daje niemało korzyści. Dziecko, które jest oczytany ma szersze słownictwo i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co bezsprzecznie ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie historii innych osób w podobnym wieku to również sposób na lepsze poznanie siebie, własnych pragnień oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co kluczowe, najbliżsi w żadnym wypadku nie powinni kpić z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc dziecko częściej czyta książki o elfach lub wilkołakach nie komentujcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu je eksplorować!

Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa