Oczyszczacz powietrza – kiedy i dlaczego warto go używać?

Problem pułu zawieszonego w atmosferze trafił już do świadomości zwykłego Polaka i sporadycznie bywa marginalizowany. Mieszkańca Polski zauważyli, iż jakość powietrza, które na co dzień wdychamy, ma poważny wpływ na nasze zdrowie. Niemniej jednak tak długo jak nie zostaną wdrożone systemowe rozwiązania, każdy może sam zatroszczyć się o swoje samopoczucie, przykładowo poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – sprzęt od popularnych producentów

Im bardziej zindustrializowany region, tym bardziej prawdopodobna groźba obecności wysokiej kondensacji PM2,5 i PM10, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój szeregu chorób układu oddechowego narażeni są szczególnie mieszkańcy dużych miejscowości i okolic w sąsiedztwie zakładów przemysłowych wydalających do atmosfery ogromne ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne używanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pomoże w znacznym stopniu ograniczyć negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza licznych renomowanych producentów, jak m.in. Blueair, AirFree czy GREE, od lat znajdują się w ofercie wielu sklepów, więc nie jest to już nowość na rynku. Co istotne, poza wyłapywaniem z atmosfery zanieczyszczeń, często mają one również inne użyteczne funkcje.

Typy i funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego łatwo dostaniemy sprzęt odpowiednie do określonej kubatury pokoju. Oczyszczacze są niezbyt duże, więc swobodnie można je przestawiać pomiędzy pokojami. Oprócz usuwania z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, zatrzymują one też grzyby oraz bakterie, które mogą być przyczyną licznych reakcji alergicznych bądź chorób, jak również niebezpieczny formaldehyd. Wiele oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża powietrze, co tworzy w pomieszczeniach rześką atmosferę, a równocześnie umożliwia głębszy sen. Niektóre urządzenia mają również czujniki ostrzegające o obecności dwutlenku węgla. Używanie oczyszczacza powietrza poleca się zwłaszcza osobom podatnym na alergie.