Przetwory ekologiczne ze zdrowych upraw – czym się charakteryzują?

ekologiczne przetwory, ekologiczna żywność online

Od prężnego rozwoju przemysłu żywieniowego, który daje się zauważyć od zeszłego wieku, wyroby konsumowane przez nas na co dzień zaczęto coraz częściej wypełniać różnymi związkami wydłużającymi ich świeżość. Jednakże wraz z poszerzającą się wiedzą odbiorców odnośnie tego, co spożywają i jakie może to wywoływać następstwa dla ich samopoczucia, ostatnimi czasy coraz częściej szukają oni produktów wytworzonych z eko żywności.

Ekologiczna żywność – rośliny hodowane według wszelkich norm rolnictwa ekologicznego

Aby dany wyrób trafiający na półki sklepowe w Polsce mógł mienić się „eko”, musi sprostać wielu warunkom. Żywność eko i artykuły z niej wyprodukowane muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty nadawane przez upoważnione do tego instytucje. Główną jednak cechą spożywczych artykułów eko jest to, iż zastosowane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce hodowano według wszelkich zasad rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie używali chemicznych środków ochrony roślin ani nawozów, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które również szkodzą środowisku. Niektóre wszak nawozy zanieczyszczają wody powierzchniowe lub powodują zakwaszenie gleby, a natryski upraw syntetycznymi pestycydami często są powodem śmierci pożytecznych owadów. Tymczasem na skutek ekologicznej uprawy owoce oraz warzywa mają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, że mniej tych niepożądanych substancji przedostanie się do ciała ich konsumentów.

Zamawiasz żywność eko? Czytaj wnikliwie informacje na opakowaniu

Żywność ekologiczna podlega nieprzerwanemu nadzorowi na każdym etapie produkcji, w tym również w trakcie przewozu i składowania. Co istotne, jeśli artykuł spełnia warunki, jego producent nie licząc rutynowych informacji m.in. o temperaturze przechowywania, dacie zdatności do spożycia, masie netto, kraju pochodzenia ingredientów oraz kaloryczności, musi także koniecznie podać numer ID organu kontrolnego ten artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym jest liść ułożony z gwiazd na zielonym tle. Poszukując żywności eko należy zatem czytać uważnie etykiety produktów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie sklepu informację o uzyskanych certyfikatach.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]