Rzeźby na zamówienie – popiersia, figury oraz pomniki nagrobne

Jedną z najstarszych form aktywności artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła zaistniały już w okresie prehistorycznym i od tamtej pory towarzyszą ludziom w rozmaitych sferach naszego życia. Widzimy je przeważnie tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w muzeach, w galeriach i w świątyniach, ale także w miejscach publicznych: w budynkach firm, na placach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle znaczne, że nie wszyscy uzmysławiamy sobie, iż dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy widujemy właściwie codziennie. W tym wpisie podamy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Figury z brązu w przestrzeni publicznej

Dzieła rzeźbiarzy, także jeśli przedstawiają ogromne wartości estetyczne oraz artystyczne, nierzadko bywają przez nas traktowane jako tło – na terenach ogólnodostępnych (chociaż nie tylko) są bowiem obecne wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone na ulicach, w parkach bądź w przydomowych ogródkach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Poza tym w szeregu przypadków można je zobaczyć także w wielu budowlach. Są ozdobą na przykład w urzędach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. W jakich sytuacjach warto je zamówić?

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady to przede wszystkim duże, nieruchome dzieła. Jednak jest to mniejsza część wszelkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Istotna większość z nich to jednak mniejsze dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – na przykład statuetki, popiersia na zamówienie czy nagrody na zwycięzców konkursów. Inicjatorzy przeróżnego typu turniejów sportowych albo konkursów mają całkiem proste zadanie, bo nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie jest sporym wydatkiem, a ich przygotowanie wystarczy po prostu polecić doświadczonemu artyście.