Tablica kredowa – niepodzielna królowa szkół

tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, nieważne czy ma 13, 20 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt stosowany w procesie edukacji od co najmniej dwóch wieków i zdaje się, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablic kredowych

Na początku wypada zaakcentować, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy głównie te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wytwarzano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są wytwarzane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w dwóch kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, w związku z tym sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej wyróżnia się wyższą kontrastowością, dlatego dobrze jest instalować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla oczu, są powoli wypierane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Czy można użyć tablice kredowe w domu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnej powierzchni, to też bardzo dobry dodatek dekoracyjny w mieszkania. Rewelacyjnie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite dewizy czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest opcja cyklicznej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie kolorowej kredy to koszt maksymalnie 6-9 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można również rozrysować tabele z planem obowiązków domowych, które muszą wykonać w tygodniu nasze dzieci. Można również zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry.