Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, Polacy przyzwyczajeni są do przesłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, ale również pomaga to regulować ilość promieni słonecznych wpadających do mieszkania. Tradycyjnie do zakrywania okien używa się firanek i zasłon, ale w ostatnich kilkunastu latach często wybieramy wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie modele rolet wewnętrznych znajdziemy w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest bogaty wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych czy ściennych. W wielu z nich zakupimy również wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak rozety, wsporniki ścienne i sufitowe, kółka z żabkami czy karnisze metalowe. W jednym sklepie będziemy mogli skompletować cały zestaw konieczny do założenia rolet. A to, które rolety będą nam odpowiadać, będzie zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, by robić przemyślane zakupy. Na przykład, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niedużych oknach, jednak nie poleca się ich osobom cierpiącym na alergię. Na roletach rzymskich dość łatwo zbiera się kurz, gdyż wykonywane są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do pokoju służą rolety dzień i noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w biurze, salonie, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Takie rolety mają przemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ważne, regulacja odbywa się bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ wykonane są z materiału nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – jak zamawiać

Nasze okna nie zawsze mają standardowe wymiary i zdarzyć się może, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą do nich pasować. W takim przypadku pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, by dobrze obliczyć rozmiar okien, gdyż źle dobrane rolety nie spełnią swojego zadania i będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia lub nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to profesjonaliście.