Zamki do drzwi – rodzaje

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi możliwymi metodami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle wytrzymały by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego domu. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć właściwą konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi zewnętrznych

W drzwiach wejściowych z uwagi na bezpieczeństwo należy założyć 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się głównie zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się jeden zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o swoją wygodę, możemy także wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Mniejsze wymagania możemy mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich kupnie warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, co umożliwi samodzielne wykonanie napraw.