Budowa i wynajem rusztowań

Rusztowanie to konstrukcja niezbędna na każdej budowie. Dzięki niej wznoszą się nowe domy, a te już istniejące są remontowane. Przekonajmy się w takim razie, jak zbudowane są rusztowania oraz kiedy niezbędne jest ich zastosowanie.

Wynajem rusztowań – rusztowania warszawskie, rurowo-złączkowe

Istnieje wiele wariantów rusztowań – m. in. modułowe, jezdne, warszawskie, rurowo-złączkowe. Składają się one z pionowych elementów, które spajają poziome moduły. Aby rusztowanie było bezpieczne i jak najlepiej spełniało swoją rolę, nieodzowne są również moduły takie jak stężenie ukośne, drabiny oraz rygle. Na tak przygotowanej konstrukcji kładzie się drewniane deski. Rusztowania wykonywane są z rozmaitych metali oraz służą do różnych celów. Przede wszystkim używane są do prac budowlanych, przy ich użyciu wykonywane są np. roboty instalacyjne czy malarskie. Masowo stosowane są do renowacji budynków – zabytków, teatrów, domów prywatnych, zakładów produkcyjnych. Wykorzystywane są w przemyśle chemicznym, przydają się też do konserwacji wież czy mostów. Poszczególne komponenty rusztowania wyprodukowane są z elementów aluminiowych lub stopów metali.

Wynajem rusztowań – jak regulują to przepisy prawne

Podczas budowy priorytetowe jest bezpieczeństwo. Należy zauważyć, że definicja rusztowania jest prawnie uregulowana – nakazują to normy BHP. Jeśli zatem rozpoczynamy prace remontowe, powinniśmy przekazać to profesjonalnym firmom, które wynajmują rusztowania. W takiej sytuacji mamy pewność, że konstrukcja będzie bezpieczna i funkcjonalna. Montaż powinna wykonywać osoba fachowo przeszkolona. W Polsce działają podmioty, które pożyczają, instalują i rozbierają rusztowania. Koszt usługi jest uzgadniany indywidualnie i zależy od ilości modułów, czasu wynajmu, jak również przeprowadzonych prac montażowych.