Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Więcej szczegółów o szalunkach ściennych

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zazwyczaj używa się ich w przypadku wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, by stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie prześwitów na okna, drzwi oraz bramy. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami ewentualnie drewnianych desek, która po zdemontowaniu może być użyta ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość wykonawców i inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wykonane ze sklejki, drewna lub metalu, jak również zestawiać dwa albo trzy surowce. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję spajają narożniki, głowice ze stali lub aluminium, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Podmioty cyklicznie parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wznieść jeden obiekt. Zakup wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby rentowny . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]