Leasing – idealne narzędzie dla firm

Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, gdyż jego liczne plusy powodują, iż leasing bywa świetnym sposobem umożliwiającym ograniczenie wydatków wiążących się z prowadzeniem firmy. Przede wszystkim ze względu na to, że w Polsce ratę leasingu interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak korzystny wpływa również to, że umożliwia on zdobycie potrzebnych do prowadzenia firmy aktywów bez potrzeby ich kupowania. Na czym konkretnie więc polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na tę formę finansowania?
Leasing – o co w nim chodzi?
Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym znaczy dzierżawę. W krajach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, ale w naszym kraju są to określenia różne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, za co ten drugi deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu najczęściej bywają samochody, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, urządzenia niezbędne do działania firmy lub wyposażenie punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu leasingu wypożyczone przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, który najczęściej odsprzedaje je w preferencyjnej cenie.
Opłacalny leasing – jak go wyszukać?
W ostatnich latach w Polsce pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich mnogość sprawia, że ciężko znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego są odpowiednie kwalifikacje. A że nie każdy przedsiębiorca je posiada, decydując się na leasing, najlepiej postąpimy korzystając z doradztwa specjalisty. Przed znalezieniem oferty warto zatem odwiedzić doradcę kredytowego, który powie, jak wyszukać ofertę odpowiednią dla naszych możliwości i zapewni, że leasing rzeczywiście będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.