Sprawdzaj kurs online i wymieniaj dolara na złotówki
Jeszcze 40 lat temu każdy pragnął mieć choć parę banknotów dolarowych, aby udać się na zakupy do Pewexu. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych gromadzenie oszczędności w tej walucie było miarą powodzenia w życiu zawodowym. Dziś pokaźna grupa Polaków zamawia każdego dnia zakupy płacąc w dolarach, korzystając przy tym z powszechnej globalizacji i opcji internacjonalnej dostawy zamówień z największych światowych sklepów internetowych. Nie dziwi więc to, że dolar stał się walutą, która nie wywołuje już emocji, a kupić go da się także bez ruszania się z domu, bowiem od wielu lat w naszym kraju działają kantory internetowe, w których można wymienić dolary na złotówki po nierzadko bardziej rentownym kursie niż w instytucjach bankowych.
Dolar amerykański – informacje, które mogą zaskoczyć
Nazwa „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Tak zwano monety z Czech wybijane z 1 oz srebra. I rzeczywiście początkowo środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty, które w pierwszych latach miały dużą grupę adwersarzy, pojawiły się dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku remedium na kryzys z niedostatkiem bilonu. Ciekawostką jest to, że banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z kompozycji włókien lnu oraz bawełny z dodatkiem kilku innych składników, pozostających utajnione. Nie znaczy to jednak, że amerykańskie banknoty są bardzo wytrzymałe – przeanalizowano, że niskie nominały krążą w obiegu nie dłużej niż 4 lata, a banknoty o wartości 100$ – do 18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a wytworzony z nich materiał jest oddawany podmiotom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Monety funkcjonują w obiegu blisko 3 dekady, ale są one również na ogół gubione, a notorycznie wprost wyrzucane. Podług statystyk taki los spotyka każdego roku przeszło 62 mln $ w bilonie.
Aktualny kurs dolara – te dane uzyskasz na stronie kantoru online
Dolarem nazywa się kilka walut ale nie ukrywajmy, że gdy mówimy “dolar” to idzie nam o dolara amerykańskiego, który w dwadzieścia lat wstecz był najsilniejszą walutą na świecie, a dopiero w tym wieku stopniowo słabł. Niemniej jednak wymiana dolara w dalszym ciągu jest pokaźną część obrotów na Forex. Zainteresowani najświeższym kursem dolara mogą w dowolnym momencie poznać jego wartość na przykład na stronach kantorów internetowych, gdzie kurs walut odświeżany jest co parę chwil. Co więcej, można tam przeanalizować historyczne dane dotyczące kursu dolara, jak również skonfrontować jego wartość z bieżącymi kursami najpopularniejszych walut.