System bankowy SWIFT – co to?

Na https://bit.ly/3wINpbI znajdziesz więcej informacji o systemie SWIFT.

Pomimo, iż właściwie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z podstaw sprawnego funkcjonowania światowej bankowości.

Co jest głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie znacznie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny działający aktualnie system tego typu. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na całym świecie wdrożone są też rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze danego państwa.

Jak zatem wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie państwa świata, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i sporo innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]