Badania operatorów – co się pod nimi kryje?

Chcesz dowiedzieć się, kto oferuje badania operatorów Bielsko? Na co czekasz? Koniecznie skieruj się na www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z długą i wyjątkowo dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują również zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają znacznie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się dokładność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w wypadku osób chcących pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie w stanie w dość szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają też predyspozycje do widzenia steroskopowego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić wyłącznie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest odbycie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić prawo do pracy w danym zawodzie. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]