Badania wysokościowe – przekonaj się, czy możesz pracować na wysokości!

Badania wysokościowe Bielsko Biała - zajrzyj w to miejsce po więcej informacji o tych usługach

Pracą na wysokościach nazywamy wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej 3 metry nad podłogą czy gruntem. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i przedstawicieli wielu innych branż. Na czym polegają te badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów BHP musi odbywać się z zastosowaniem właściwych zabezpieczeń, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może być niebezpieczna. Pracy tego typu nie powinny wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, narzekające na zaburzenia równowagi bądź mające problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem kompleksowa diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem), okulistyki oraz neurologii. Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. Podczas badań można też zdiagnozować choroby do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do robót na wysokościach, ich wykonanie jest więc szczególnie istotne. Nie należy martwić się, iż konieczne będzie przeznaczenie na te badania wiele czasu, gdyż jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe trzeba wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Mając na uwadze, że podczas wykonywania pracy stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, że tak stanowi prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które mają więcej niż 50 lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im rokrocznie.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]