Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące przykre odczucia. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.