Co mają na celu badania operatorów?

Badania operatorów Bielsko Biała - więcej szczegółów o tych usługach znajdziesz tutaj.

Gdy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Obowiązek ten przepisy nakładają również na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka potrzeba i na czym badania tego rodzaju polegają?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Prawo wyraźnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że robienie tego rodzaju testów jest obowiązkowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Kontroluje się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także prędkość reakcji, zdolność oceny odległości i poziom koncentracji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby badanej. Zwykle są to trzy-cztery lata, zaś w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]