Na czym polegają badania psychologiczne kierowców

Poznaj więcej szczegółów o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko Biała

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale też określenia cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia określonych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy mają obowiązek wykonać badania psychotechniczne, bardzo często mocno się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie należy się bać. Komplet badań zbudowana jest z wywiadu psychologicznego, testów inteligencji, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Określają między innymi psychotyzm, intro- oraz ekstrawersję i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje miernik czasu reakcji, stereometr, wirometr, aparat krzyżowy oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny tylko pamiętać, aby zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1+E, D1, D oraz D+E. Przechodzić muszą je też osoby, które zamierzają wykonywać zawód instruktora i egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im wyłącznie raz.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]