Odpowiednią izolację fundamentów zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę domu

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się negatywnie na samopoczuciu mieszkańców.

Komu zlecić wykonanie zabezpieczenia fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zlecić opracowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnym przypadku. Wszak wykorzystanie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest także szczegółowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można sprawdzić czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po opadach fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią wykorzystuje się odmienne sposoby. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która powstrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów także należy pozostawić profesjonalistom, ponieważ kardynalnym błędem niedoświadczonych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących wymogów i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) lub zastosowanie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy wykorzystanie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgocią może powodować, że będzie ona nieefektywna.