W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Potrzebujesz zamówić badania psychologiczne Kęty? Skieruj się tutaj.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co konkretnie sprawdzają? Jakie urządzenia wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do badań podchodzą też kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy charakteru kierowcy

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Drugim etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje przede wszystkim widzenie przestrzenne, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi wirometr, stereometr i aparat krzyżowy. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]