Biokominek narożny – bez dymu i popiołu

Urządzasz mieszkanie i zastanawiasz się, jak uczynić je jeszcze bardziej przytulnym, ale jednocześnie chcesz, żeby nowa aranżacja wnętrza miała nowoczesny design? Te dwie rzeczy da się pogodzić! Wystarczy w wykorzystać biokominek!

Czym cechują się eko kominki

W czasach, kiedy tak wiele mówi się o ochronie środowiska i smogu, naturalnym jest, iż nawet posiadacze domków jednorodzinnych stopniowo rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych drewnem lub węglem. Analogiczne, jeśli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne przynoszą wszak ekologiczne biokominki, które w trakcie pracy nie generują dymu. Używane w nich wkłady żelowe lub biopaliwo dają głęboką ciepłą barwę ognia, która przypomina paleniska z górskich, drewnianych domków. Paleniska większości biokominków można ponadto udekorować włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z płomieniem błyszczy się jak żarzące się drewno, polerowanymi kamykami ceramicznymi w najrozmaitszych barwach lub polanami ceramicznymi, które z powodzeniem imitują takie gatunki drzew jak dąb, brzoza, olcha, czy sosna, co zwiększa dynamikę ognia i nasila wrażenie posiadania klasycznego kominka. Wykorzystanie ceramicznych ozdób ma jeszcze jeden atut – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie pozostają gorące jeszcze przez jakiś czas, dzięki czemu ciepło emitowane jest jeszcze kilkanaście minut po ugaszeniu ognia.

Biokominek narożny – dlaczego to się opłaca?

Obudowy biokominków wytwarzane są w wielu kształtach. Bardzo popularne są biokominki narożne, charakteryzujące się tym, iż ich kształt zagina się w prawo lub w lewo, dzięki czemu można umieścić je na kolumnach oraz zagięciach ścian. Takie biokominki rogowe nadają się też do zabudowy – daje to porywający efekt aranżacyjny. Plusem biokominków narożnych jest to, że wysyłane ciepło rozchodzi się jednocześnie w dwóch kierunkach, skuteczniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed zakupem zaczniemy się zastanawiać, czy zdecydować się biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma w głównej mierze wartość estetyczną, trzeba jednakże pamiętać, iż szkło hartowane jest dość drogim elementem i może podnieść cenę biokominka. Poza tym osłona płomienia dłużej się nagrzewa, dlatego jeżeli chcemy wykorzystywać biokominka narożnego jako dodatkowe źródło ciepła, powinno się wybrać model bez szyby. Z kolei jeżeli biokominek będzie zawieszony nisko, a mamy w domu małe dzieci, należy wybrać model z szybą, która nie pozwoli pociesze dotknąć płomienia.